wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mróz zniszczył winnice, sady, plantacje i ogrody.

Po ostatnich mrozach winnice, sady i ogrody wyglądają jak po apokalipsie: sczerniale liście i zawiązki owoców, zwiotczałe kwiaty… Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada kolejne, choć już nie tak silne przymrozki. Czy rośliny to przetrwają? Pokażcie swoje rośliny. Prześlijcie nam zdjęcia swoich roślin.

Reklama

Upał w kwietniu i związany z nim zbyt szybki rozwój roślin,  a potem nagły mróz (w niektórych miejscach nawet 9 stopni poniżej zera, zwłaszcza tuż przy gruncie!) nie posłużył roślinom. Właściciele winnic, sadów i plantacji liczą straty.

"Nie uchował się ani jeden pęd" 

–  Nie uchował się ani jeden pęd  – mówi Beata Dębska-Grzelak, córka właściciela winnicy Katarzyna w Świętej Katarzynie niedaleko Wrocławia. Jej rodzina ma na połowie hektara 2,5 - 3 tysiąca krzewów winorośli i żaden z nich nie przetrwały nocnych mrozów.

Próbowaliśmy ogrzewać winorośle, rozpalaliśmy ogniska i robiliśmy dym, żeby podnieść temperaturę chociaż o stopień, dwa, ale nie pomogło. Czuliśmy się jak na wojnie. Niewyobrażalny stres i niewyobrażalny wysiłek, ale wszystko na nic, przy takim mrozie nie mieliśmy szans.
Beata Dębska-Grzelak, córka właściciela winnicy Katarzyna w Świętej Katarzynie

Pani Beata jest przekonana, że być może chociaż połowa pędów by przetrwała, gdyby nie to, że niedawno było gorąco jak w lecie i zbyt szybko się rozwinęły – urosły po 15, 20 centymetrów. Stara się jednak zachować optymizm i ma nadzieję, że winnica się zregeneruje.

– Nic takiego nas wcześniej nie spotkało, dlatego piątek przyjedzie do nas specjalista z Niemiec, żeby nam powiedzieć, jak pielęgnować zniszczoną winnicę, żeby się zregenerowała – mówi. –  Nie jesteśmy jedyni. Podobnie jest w wielu innych miejscach na Dolnym Śląsku i nie tylko, także poza granicami Polski, w Niemczech, Francji, Czechach itd.

Nieco lepiej jest w winnicy spokojna, gdzie część szczególnie cennych krzewów odmiany Dornfelder była zraszana. 

– Chodzi o to, żeby woda zamarzła na pędach i stworzyła ochronną skorupkę – tłumaczy Iwona Tomsia, właścicielka winnicy Spokojna w Boleścinie koło Trzebnicy. – Wygląda na to, że pomogło, ale zobaczymy. Pozostałe krzewy próbowaliśmy chronić, rozpalając ogniska, ale bez efektu.

"Zawiązki owoców zbrązowiały"

– Zawiązki owoców na śliwach brązowe, to samo z wiśniami, brzoskwiniami, jabłoniami, gruszami – wylicza Anna Szlączka, właścicielka sadów Owoce Lutyni. – Nie wiemy jeszcze, czy cokolwiek uda się uratować, ale ten sezon możemy spisać na straty. Liczymy na to, że ocaleją chociaż jabłka na soki.

Straty także wśród zieleni miejskiej

– Szkody w mieście obserwujemy głównie na platanach i akacjach. Porażenie dotknęło orzechy włoskie i jesiony. Żal nam każdej rośliny i wprawdzie nie możemy porównywać się z sadownikami, ale bolesne jest to co się stało w niektórych miejscach z winobluszczem – pisze na swoim profilu na Facebooku Zarząd Zieleni Miejskiej.

"Może nie będzie aż tak źle"

Drzewka owocowe i ozdobne, winorośle, kwiaty, a nawet pnącza przemarzły też na działkach i w przydomowych ogródkach. W najgorszym stanie są rośliny, które miały już zawiązki owoców oraz  pąki kwiatowe. Źle się mają magnolie drzewiaste i parasolowate, wisterie.

Ale –  kto wie? –  może rośliny w naszych ogrodach jeszcze się odrodzą.

– Piwonia drzewiasta, która zwiotczała przez mróz, już się powoli podnosi, czosnki egzotyczne  – mówi Agata Saraczyńska, właścicielka ogrodu pełnego kolekcjonerskich bylin. – Może nie aż tak będzie źle.

"Cierpliwości!"

Prof. dr hab. Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (Katedra Ogrodnictwa, Zakład Roślin Ozdobnych i Dendrologii) radzi, by dać roślinom szansę: nie spieszyć się z ich wycinaniem i liczyć, że nie wszystko stracone.

Trzeba poczekać. W ciągu miesiąca, dwóch rośliny powinny wytworzyć nowe liście z pąków uśpionych. Niestety na przemarznięte zawiązki owoców na drzewach i krzewach owocowych nie ma rady. Na przykład w naszym sadzie doświadczalnym owoce będą mieć pojedyncze drzewa.
Prof. dr hab. Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Szanse mają drzewa owocowe, które kwitną później (np. niektóre odmiany jabłoni), a także,  które rosną w miejscach zacisznych i osłoniętych, w których, gdzie temperatura nie spadła poniżej 2, 3 stopni.

Jak mówi prof. Bąbelewski, najprawdopodobniej nie będzie w tym roku orzechów (m.in. włoskich).  Z przymrozkami nie poradziły sobie również ziemniaki i raczej nie mamy co liczyć na te wczesne. Nie oznacza to, ze ziemniaków w ogóle nie będzie. Z uśpionych pąków na bulwach wypuści nowe pędy, one prawdopodobnie odrosną, ale później.

To nie mróz jest problemem

Profesor Bąbelewski podkreśla, że problemem nie jest sam mróz, bo jak wiadomo kwiecień-plecień, a przymrozki (choć nie aż tak silne) są normalne nawet w połowie maja, lecz to, że przez zbyt wysokie temperatury w kwietniu rośliny rozwinęły się zbyt szybko. 

– Okres wegetacji się przesunął, jesteśmy do przodu o cały miesiąc. Zanim rośliny dopadł mróz, wyglądały tak, jak powinny wyglądać w drugiej dekadzie maja – tłumaczy. 

Pokażcie swoje rośliny. Prześlijcie nam zdjęcia

Na adres mailowy beata.turska[at]araw.pl prześlijcie zdjęcia swoich zniszczonych przez mróz roślin. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl